Sprzedaję nieruchomość – co teraz?

Coś spowodowało, że podjąłeś decyzję o sprzedaży swojej nieruchomości. Wraz z decyzją należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które mogą mieć znaczny wpływ na efekt końcowy, czyli sprzedaż:

Za ile możesz sprzedać swoją nieruchomość i czym się sugerować przy ustaleniu ceny

Aby skutecznie sprzedać nieruchomość w rozsądnym czasie należy ustalić cenę, która będzie dostosowana do realiów rynkowych. Sugerowanie się cenami na portalach z ogłoszeniami nieruchomości może okazać się zgubne. Różnice pomiędzy ceną ofertową na portalu, a ceną finalną sprzedaży może sięgać nawet 10% – a to sporo. 

 Co zatem trzeba uwzględnić przy ustalaniu teoretycznej wartości nieruchomości:

– Lokalizacja z uwzględnieniem atrakcyjności okolicy pod kątem infrastruktury, komunikacji miejskiej, punktów handlowo – usługowych, parków, atrakcji turystycznych. Inwestycje które mogą mieć negatywny lub pozytywny wpływ na cenę nieruchomości. Jak wiemy, w przypadku budowy Centrum Kongresowego w sąsiedztwie Twojej nieruchomości nastąpi wzrost jej wartości, jednak jeśli będzie to blok zaraz przed Twoim balkonem lub trasa szybkiego ruchu w pobliżu, to musisz liczyć się z tym, że może znacząco obniżyć to wartość produktu.

– W przypadku mieszkania: piętro w budynku i ilość mieszkań w nim się znajdujących, rok powstania budynku, plan i układ lokalu, wyposażenie mieszkania,  powierzchnie dodatkowe (balkon, taras, ogródek), udogodnienia dodatkowe (widok z okien, winda, pomieszczenia przynależne, ochrona, recepcja, siłownia, basen itd.)

„Nie mam wpływu na zmianę któregokolwiek z powyższych czynników. Jestem w stanie wyeksponować te najlepsze i w ten sposób doprowadzam do sprzedaży”

– Odbiegająca cena od realiów rynkowych jest oczywiście kusząca (a nuż się uda), aczkolwiek jest też wysoce ryzykowna. Dlaczego? Ponieważ nowa oferta na rynku charakteryzuje się największym zainteresowaniem w ciągu pierwszych 8 tygodni. Jeśli do tej pory nie pojawił się klient, który złożył ofertę zakupu, to po tym czasie zwykle zainteresowanie maleje – oferta jest już opatrzona przez kupujących przeglądających portale i na ten moment nikt nie jest nią zainteresowany. Dlatego przy ustaleniu z Tobą ceny nieruchomości, oprócz bazowania na własnym doświadczeniu korzystam z dostępu do cen transakcyjnych nieruchomości oraz pewnego systemu do wyliczenia ceny ofertowej nieruchomości.

Jakie skutki może mieć dla Ciebie rozpoczęcie procesu sprzedaży od zbyt wysokiej ceny?

– brak zainteresowania w „najbardziej gorącym” okresie dla nieruchomości
– opatrzenie oferty 
– obniżenie ceny, co też zauważą potencjalni kupujący i wykorzystają później w negocjacjach
– poniesiesz dodatkowe koszty związane z promocją oferty w sieci

 Jaka jest grupa docelowa zakupu oferty

Przy sprzedaży pod uwagę należy wziąć potencjalnego nabywcę. Kto to będzie? Rodzina z dziećmi, inwestor, który chce ulokować kapitał w interesującej lokalizacji, młode małżeństwo, a może singiel? Jest to kluczowe do dalszego działania, mam na myśli przygotowania oferty do sprzedaży pod konkretnego klienta, ale również ukierunkowanie promocji pod konkretną grupę, co w późniejszym czasie przekłada się na szybkość zawarcia transakcji sprzedaży.

Co może zwiększyć wartość nieruchomości

W opisanym przeze mnie artykule „Przygotowanie oferty- Home Staging” znajdziesz odpowiedź, co może spowodować uzyskanie wyższej wartości sprzedawanej przez Ciebie nieruchomości.

Jakimi kanałami będziesz sprzedawał swoją nieruchomość i ile może Cię to kosztować

Przed sprzedażą należy wybrać kanały jakimi będziesz sprzedawał nieruchomość – a będą to portale. Wydawałoby się, że jedyne co trzeba zrobić to „strzelić kilka fotek”, ustalić cenę sprzedaży jaka będzie Cię satysfakcjonować, wrzucić na portale no i czekać na klienta. Niestety nie jest to takie oczywiste. Zbyt wysoka cena powoduje, że oferta krąży dłużej w sieci, a za tym idą dodatkowe koszty związane z promocją.

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się dziecinnie proste, niestety przy obecnej konkurencji nieruchomości na sprzedaż w Krakowie potrzeba konkretnych decyzji i działań żeby doprowadzić do finalizacji, nie paląc przy tym oferty i nie obniżając znacząco ceny po nieudanych próbach. Być może warto zastanowić się nad zatrudnieniem kogoś kto to wszystko „ogarnie”, a Ty będziesz mógł cieszyć się wolnym czasem dla siebie?

Jeśli tak uważasz to zapraszam do kontaktu