Sprzedaję nieruchomość – co teraz?

Coś spowodowało, że podjąłeś decyzję o sprzedaży swojej nieruchomości. Wraz z decyzją należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które mogą mieć znaczny wpływ na efekt końcowy, czyli sprzedaż:

Za ile możesz sprzedać swoją nieruchomość i czym się sugerować przy ustaleniu ceny

Aby skutecznie sprzedać nieruchomość w rozsądnym czasie należy ustalić cenę, która będzie dostosowana do realiów rynkowych. Sugerowanie się cenami na portalach z ogłoszeniami nieruchomości może okazać się zgubne. Różnice pomiędzy ceną ofertową na portalu, a ceną finalną sprzedaży może sięgać nawet 10% – a to sporo. 

 Co zatem trzeba uwzględnić przy ustalaniu teoretycznej wartości nieruchomości:

– Lokalizacja z uwzględnieniem atrakcyjności okolicy pod kątem infrastruktury, komunikacji miejskiej, punktów handlowo – usługowych, parków, atrakcji turystycznych. Inwestycje które mogą mieć negatywny lub pozytywny wpływ na cenę nieruchomości. Jak wiemy, w przypadku budowy Centrum Kongresowego w sąsiedztwie Twojej nieruchomości nastąpi wzrost jej wartości, jednak jeśli będzie to blok zaraz przed Twoim balkonem lub trasa szybkiego ruchu w pobliżu, to musisz liczyć się z tym, że może znacząco obniżyć to wartość produktu.

– W przypadku mieszkania: piętro w budynku i ilość mieszkań w nim się znajdujących, rok powstania budynku, plan i układ lokalu, wyposażenie mieszkania,  powierzchnie dodatkowe (balkon, taras, ogródek), udogodnienia dodatkowe (widok z okien, winda, pomieszczenia przynależne, ochrona, recepcja, siłownia, basen itd.)

„Nie mam wpływu na zmianę któregokolwiek z powyższych czynników. Jestem w stanie wyeksponować te najlepsze i w ten sposób doprowadzam do sprzedaży”

– Odbiegająca cena od realiów rynkowych jest oczywiście kusząca (a nuż się uda), aczkolwiek jest też wysoce ryzykowna. Dlaczego? Ponieważ nowa oferta na rynku charakteryzuje się największym zainteresowaniem w ciągu pierwszych 8 tygodni. Jeśli do tej pory nie pojawił się klient, który złożył ofertę zakupu, to po tym czasie zwykle zainteresowanie maleje – oferta jest już opatrzona przez kupujących przeglądających portale i na ten moment nikt nie jest nią zainteresowany. Dlatego przy ustaleniu z Tobą ceny nieruchomości, oprócz bazowania na własnym doświadczeniu korzystam z dostępu do cen transakcyjnych nieruchomości oraz pewnego systemu do wyliczenia ceny ofertowej nieruchomości.

Jakie skutki może mieć dla Ciebie rozpoczęcie procesu sprzedaży od zbyt wysokiej ceny?

– brak zainteresowania w „najbardziej gorącym” okresie dla nieruchomości
– opatrzenie oferty 
– obniżenie ceny, co też zauważą potencjalni kupujący i wykorzystają później w negocjacjach
– poniesiesz dodatkowe koszty związane z promocją oferty w sieci

 Jaka jest grupa docelowa zakupu oferty

Przy sprzedaży pod uwagę należy wziąć potencjalnego nabywcę. Kto to będzie? Rodzina z dziećmi, inwestor, który chce ulokować kapitał w interesującej lokalizacji, młode małżeństwo, a może singiel? Jest to kluczowe do dalszego działania, mam na myśli przygotowania oferty do sprzedaży pod konkretnego klienta, ale również ukierunkowanie promocji pod konkretną grupę, co w późniejszym czasie przekłada się na szybkość zawarcia transakcji sprzedaży.

Co może zwiększyć wartość nieruchomości

W opisanym przeze mnie artykule „Przygotowanie oferty- Home Staging” znajdziesz odpowiedź, co może spowodować uzyskanie wyższej wartości sprzedawanej przez Ciebie nieruchomości.

Jakimi kanałami będziesz sprzedawał swoją nieruchomość i ile może Cię to kosztować

Przed sprzedażą należy wybrać kanały jakimi będziesz sprzedawał nieruchomość – a będą to portale. Wydawałoby się, że jedyne co trzeba zrobić to „strzelić kilka fotek”, ustalić cenę sprzedaży jaka będzie Cię satysfakcjonować, wrzucić na portale no i czekać na klienta. Niestety nie jest to takie oczywiste. Zbyt wysoka cena powoduje, że oferta krąży dłużej w sieci, a za tym idą dodatkowe koszty związane z promocją.

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się dziecinnie proste, niestety przy obecnej konkurencji nieruchomości na sprzedaż w Krakowie potrzeba konkretnych decyzji i działań żeby doprowadzić do finalizacji, nie paląc przy tym oferty i nie obniżając znacząco ceny po nieudanych próbach. Być może warto zastanowić się nad zatrudnieniem kogoś kto to wszystko „ogarnie”, a Ty będziesz mógł cieszyć się wolnym czasem dla siebie?

Jeśli tak uważasz to zapraszam do kontaktu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *